angle-left null Boj voči nelegálnemu hazardu pokračuje, na stole sú trestné oznámenia
Tlačová správa

Bratislava, 25.5.2020 - Po niekoľkomesačnej celoslovenskej akcii zameranej na odhaľovanie a zdokumentovanie prevádzkovania tzv. kvízomatov podal Úrad pre reguláciu hazardných hier v uplynulých dňoch viacero trestných oznámení.

 

Podľa úradu je prevádzkovanie tzv. kvízomatov, ktoré sa navonok prezentujú ako zručnostné, pamäťové alebo logické hry, prevádzkovaním hazardných hier, na ktoré sa vzťahuje zákon o hazardných hrách. Prevádzkovatelia takýchto zariadení preto musia mať platnú licenciu. Úrad však takúto licenciu doposiaľ nikomu nevydal. Rovnako neeviduje ani jednu žiadosť, ktorá by po pozitívnom posúdení a vydaní licencie takúto činnosť povoľovala.

 

Odhaľovaniu nelegálneho hazardu cez tzv. kvízomaty sa úrad intenzívne venuje od novembra minulého roka. „Celkovo sme voči kvízomatom vykonali už vyše 700 dozorných akcií, pri ktorých bolo zapečatených a zaistených takmer 800 zariadení,“ hovorí generálny riaditeľ úradu Radko Kuruc.
 

V rámci boja proti tejto nelegálnej činnosti podal úrad v uplynulých dňoch orgánom činných v trestnom konaní oznámenia o podozrení zo spáchania trestného činu podľa § 230 Trestného zákona, ktorý hovorí o nepovolenej prevádzke lotérií a iných podobných hier.

 

Úrad vo svojich oznámeniach vyčíslil aj predpokladanú spôsobenú škodu, ktorá sa pohybuje v sumách od niekoľko stotisíc eur až po niekoľko miliónov eur. V prípade uznania za vinných hrozia páchateľom z tejto trestnej činnosti nepodmienečné tresty v rozsahu 12 až 15 rokov.

 

„Chcel by som vyzvať všetkých, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom podieľajú na prevádzkovaní nelegálnych hazardných hier, alebo ich prevádzkovanie umožňujú či mu napomáhajú, aby od tejto činnosti upustili. Prevádzkovaním nelegálnej hazardnej hry sa totiž dopúšťajú nielen priestupku alebo správneho deliktu, ale môžu tým páchať aj trestný čin,“ povedal minister financií Eduard Heger.

 

Vytvorené : 25.05.2020
Naposledy upravené : 25.05.2020